Tipy na výlety

Jizerky

BEDŘICHOVSKÁ PŘEHRADA
na Černé Nise, dokončená r. 1905. Krytým „kanálem“ odtud vede voda do rudolfovské elektrárny.

—————————————————————————————————————————

ČERNÁ HORA
Černá hora 1084 m n.m., přírodní rezervace. Zbytek původního smrkového porostu poškozený imisemi. Vrchoviště s klečí, skalní útvary (Sněžné věžičky)

—————————————————————————————————————————

 

Novogotický kostel Proměnění Páně

průmyslově zemědělská obec založená r. 1701. Stará sklárna ze 17. století nahrazena roku 1910 dnešní. Kostel Proměnění Páně z let 1862-65. Pod nádražím lípa malolistá, údajně nejstarší strom Jablonecka.

—————————————————————————————————————————

KLIKVOVÁ LOUKA

přírodní rezervace, rašeliniště s bohatým výskytem klikvy a rašeliníku. Počátkem 20. století zde byla těžena rašelina a vytěžené borkoviště bylo r. 1908 použito jako vodní nádrž (dnes zarostlá), jejíž vody poháněly brusírny skla v Bedřichově.

—————————————————————————————————————————

KRÁLOVKA

Rozhledna Královka (r. 2011)
859 m.n.m., nejvyšší místo Maxovského hřebene. Rozhledna (vysoká 23,5 m) z r. 1907, pod ní stojící chata je z r. 1936. Název Královka je počešteným názvem původního německého pojmenování Königova výšina. Nejstarším českým názvem vrcholu je Nekraš.

—————————————————————————————————————————

KRISTIÁNOV


kdysi osada a sklářská huť (1775 – 1887), dnes neobýváno. Panský dům shořel r. 1938. Lesní hřbitov sklářů. V Lišcí boudě (bývalý hostinec) sklářské muzeum (otevřeno od 15.6. do 15.10. v sobotu a v neděli).

—————————————————————————————————————————

NOVÁ LOUKA


samota na Blatném potoku. Sklářská huť v letech 1756 – 1817 na místě „nové“ paseky z r. 1630. Pozůstatkem huti je panský dům, přestavený r. 1844 na lovecký zámeček, pozdější (po r 1930) sídlo státních lesů. V okolí stejnojmenná přírodní rezervace (31 ha, vyhl. r. 1987) – vrchoviště s klečí a podmáčenými smrčinami.

—————————————————————————————————————————

SEVERÁK


název kopce (803 m n.m.) a horské chaty. Díky řadě vleků se Severák stal jedním ze středisek sjezdového lyžování v Jizerských horách. Součástí lyžařského areálu je přemostění silnice sjezdovou tratí.

—————————————————————————————————————————

SLOVANKA

Rozhledna Slovanka
na jednom z vrcholu Maxovského hřebene (820 m.n.m.) je železná rozhledna z r. 1887, která byla zakoupena na Světové výstavě ve Vídni.

—————————————————————————————————————————

VODNÍ NÁDRŽ JOSEFŮV DŮL

Josdul.jpg

vybudovaná v letech 1976-82, největší údolní přehrada Jizerských hor. Sypaná hráz (délka 720 m, výška nad terénem 43 m) zadrží 23 milionů m3 vody. Je určena k zásobování Liberce a Jablonce pitnou vodou (úpravna vody je v Bedřichově).

—————————————————————————————————————————

HORNICKÉ MUZEUM HARRACHOV


Krkonoše
Hornické muzeum v Harrachově nabízí jedinečnou příležitost ohlednout se za historií dobývaní rud v Čechách, která je v Harrachově spjatá již s rokem 1760. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout mineralogickou sbírku, řadu dokumentů, předmětů, přístrojů, nástrojů, důlní mapy a jiné materiály přibližující práci v dole.
Součástí expozice je i prohlídka podzemní štoly o délce 450 m. Zde se můžeme seznámit s dochovanými stroji z minulého století a funkčními součástmi štoly. Kromě kompletního těžního stroje zde uvidíme důlní vozy, akumulátorovnu, lokomotivu, důlní nakladač a jiné.
Prohlídka štoly trvá asi hodinu, prochází se v ochranných pláštích a v přilbách. Prohlídková trasa vede typickým prostředím rudného dolu, je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena. Jelikož je muzeum vytápěné, teplota je zde konstantní po celý rok 10-12stupňů.
Poloha: naproti centrálnímu parkovišti za autobusovým nádražím v Harrachově, pět minut chůze po asfaltové cestě odbočující doprava do areálu ADOS CZ a.s. (bývalý rudný důl).

—————————————————————————————————————————

BOZKOVSKÉ DOLOMITOVÉ JESKYNĚ – Český Ráj

Bozkovske jeskyne 01.JPG

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou největšími jeskyněmi, které u nás vznikly v poměrně odolné hornině – dolomitu a navíc skrývají největší podzemní jezero v Čechách. Dva původně oddělené jeskyní systémy měří dohromady 1040 m. Na rozdíl od většiny objevených dolomitových jeskyní, mají Bozkovské jeskyně nebývale bohatou krápníkovou a sintrovou výzdobu neobvyklých tvarů a perleťových odstínů. První prostory jeskyně byly objeveny v roce 1947 při lámání kamene v lomu Na vápenci. Při zpřístupňování dalších jeskyních systémů o 10 let později bylo použito netradičních postupů – potápěči-jeskyňáři byli vybaveni jen brýlemi, ploutvemi a šnorchlem. Jeskyně ročně navštíví více než 70 tisíc návštěvníků.

—————————————————————————————————————————

 Muzeum obrněné techniky Smržovka

Můžete zde shlédnout kolem 30 kusů exponátu jako vyprošťovací tanky, obrněné

—————————————————————————————————————————

Muzeum výroby dřevěných hraček

Chtěli byste se dozvědět více o historické výrobě dřevěných hraček? Nabízíme vám možnost exkurze výrobou s více než 100letou tradicí. Prohlídka, během níž se seznámíte s celým výrobním procesem, trvá přibližně 50-60 minut.

—————————————————————————————————————————

Dále v okolí najdete…

běžecké tratě, lyžařské vleky: Tanvaldský Špičák, Paseky, Souš, Bavorák, Mýtiny, Sokol Horní Polubný, Příchovice.

Pro náročnější lyžaře doporučujeme lyžařské areály: Rejdice, Harrachov, Rokytnice nad Jizerou a další, sáňkování, bobování, nástup na Jizerskou magistrálu a v neposlední řadě vycházky do okolí.

V okolí penzionu je mnoho značených turistických cest pro letní turistiku i milovníky běžek.

Cyklostezky, turistické trasy, rozhledny (Štěpánka, Špičák).
Jizerka – vesnická památková rezervace. Hejnice – poutní místo, zpřístupněná krypta s hrobkou. Lázně Libverda – stavba Obřího sudu s restaurací. Černá studnice – žulová rozhledna 869m nad mořem – krásný pohled na Jablonecko, Liberecký Ještěd i Krkonoše. Pěnčín  kozí farma + prohlídka brusírny. Okružní vyjížďky vláčkem na Černou studnici, Bozkovské dolomitové jeskyně, zámek Frýdlant, muzeum skla s prohlídkou sklárny ve městě Harrachov, SKI muzeum. Josefův důl, Přehrada Souš. Jablonce nad Nisou a Liberec (kryté bazény, přehrady, divadla, muzea, Aquapark a zábavní centrum Babylon, ZOO, Botanická zahrada.

—————————————————————————————————————————

one responses

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »